ProjektDOM » Blog » Pompa ciepła a Unia Europejska. Czy wymiana pieca to już konieczność?

Pompa ciepła a Unia Europejska. Czy wymiana pieca to już konieczność?

O korzyściach płynących z inwestycji w pompę ciepła można usłyszeć z wielu źródeł. Skąd jednak tak duży boom ma ten system ogrzewania? Ma to związek między innymi z polityką klimatyczną w Unii Europejskiej. Z uwagi na planowaną dekarbonizację na rzecz zwiększenia użytkowania OZE w miksie energetycznym rola rozwiązań przyjaznych środowisku rośnie. Dowiedz się więcej.

Uwarunkowania prawne i dyrektywy unijne wpływające na rynek pomp ciepła w Polsce

W polityce Unii Europejskiej, której Polska jest członkiem od 2004 roku, kładzie się duży nacisk na zrównoważony rozwój. A to oznacza nacisk na prowadzenie działań służących walce z groźnymi zmianami klimatycznymi, które zachodzą na Ziemi. Cel jest prosty: chodzi o maksymalne ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Zgodnie z pakietem Fit for 55 („Gotowi na 55”), skala emisji cieplarnianych w UE ma zostać ograniczona o 55% do 2030 roku.

Cel ten ma być realizowany na wiele sposobów. Istotnymi elementami omawianego programu są choćby zmiany w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji w różnych sektorach gospodarki. Istotne jest jednak również obniżenie emisji szkodliwych związków generowanych przez systemy ogrzewania w budynkach.

To między innymi powód, dla którego w Polsce i innych krajach UE już obniżono limity zapotrzebowania budynku na energię pierwotną. Zgodnie z WT2021, czyli warunkami technicznymi zawartymi w rządowym rozporządzeniu, nowo powstające obiekty nie mogą mieć zapotrzebowania na Ep na poziomie wyższym niż 70kWh/m2/rok. Oczekuje się, że te kryteria zostaną ponownie zaostrzone w kolejnych latach.

Jak te uwarunkowania prawne przekładają się na rynek pomp ciepła? Sprzyjają zwiększeniu zainteresowania tą technologią. Powody są proste.

  • Pompy ciepła to urządzenia zeroemisyjne, które bazują głównie na OZE, a dokładniej na energii pobieranej z gruntu, powietrza lub wody. Poza tym wykorzystują prąd, który jednak w dużej części może być generowany np. przy pomocy fotowoltaiki.
  • Takie instalacje są wysoce wydajne – ich współczynnik SCOP utrzymuje się na poziomie ok. 4-5, co oznacza, że z 1 kWh prądu może być wygenerowanych 4-5 kWh ciepła. Wpływa to zarówno na optymalizację kosztów eksploatacji, jak i na poziom zużycia nieodnawialnych źródeł energii.

Montaż pomp ciepła wspierany przez EU

Z uwagi na to, że pompy ciepła wpisują się w aktualną politykę klimatyczną Polski i Unii Europejskiej, obywatele mogą korzystać z szeregu zachęt finansowych, które ułatwiają ich montaż. Są one dostępne zarówno dla tych, którzy planują termomodernizację starszego domu, jak i dla budujących nowe obiekty.

Czyste Powietrze – wymiana starego ogrzewania na pompę ciepła z dotacją UE

Jednym z najważniejszych programów dotacji do pomp ciepła jest program Czyste Powietrze. Jego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dlatego osoby prywatne, właściciele domów jednorodzinnych, mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę starego, emisyjnego systemu ogrzewania (np. tzw. kopciucha) na nowy – zgodny z aktualnymi wymogami.

Ile konkretnie może wynieść dofinansowanie? Jego wysokość jest uzależniona w dużej mierze od poziomu zarobków. Może wynieść – łącznie, na różne elementy, które będą instalowane lub wymieniane w ramach termomodernizacji – od 66 000 zł do aż 135 000 zł.

Przykładowo, dofinansowanie do pompy ciepła z Czyste Powietrze, przy wyborze modelu powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności może wynieść od 19 400 do 35 200 zł.

Moje Ciepło – wsparcie montażu pompa ciepła w nowych budynkach

Między innymi z funduszy unijnych finansowany jest program Moje Ciepło. Środki z niego można pozyskać na montaż pompy ciepła w nowo budowanym domu. To do 30 lub 45% kosztów kwalifikowanych przeznaczonych na inwestycję w takie urządzenie – wyższy próg przysługuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny. W ramach programu można uzyskać do 21 000 zł.

Czy wymiana pieca to już konieczność?

Przyglądając się zmianom polityki klimatycznej w Polsce i w Unii Europejskiej, można bez wahania powiedzieć, że ogrzewanie starej generacji powoli przechodzi do historii. Rodziny, które korzystają jeszcze z pieców węglowych i podobnych instalacji generujących wysoką emisję szkodliwych związków do atmosfery, mają coraz lepsze warunki do dokonania ich wymiany.

Poza wspomnianymi programami rządowymi, współfinansowanymi przez UE, funkcjonują też te lokalne – inicjowane przez samorządy. W ich ramach można otrzymać dodatkowe środki na to, aby pozbyć się „kopciucha” i cieszyć się ogrzewaniem, które z jednej strony będzie tańsze, a z drugiej – znacznie przyjaźniejsze dla środowiska naturalnego. Można więc powiedzieć, że wymiana pieca starej generacji jest dzisiaj niemal koniecznością, a liczba argumentów za takim rozwiązaniem jest przytłaczająco duża. Nie ma więc z czym zwlekać!

Kamil Jóźwiak

CEO Projektu Projekt DOM. Od 5 lat w branży domów szkieletowych od 3 lat prowadzę projekt, który ma pomóc zbudować własny dom. Korzystaj z publikowanych materiałów. Jeżeli masz więcej pytań zapraszam do kontaktu z chęci odpowiem na dodatkowe pytania.

Post navigation

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *