Styl Hampton, znany również jako „Hamptons style”, wywodzi się z nadmorskich rezydencji wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, a szczególnie z rejonu Hamptons na Long Island. Jego charakterystyczna estetyka, łącząca elegancję z luzem nadmorskiego życia, zdobyła ogromną popularność na całym świecie. Wnętrza w stylu Hampton są zazwyczaj przestronne i dobrze doświetlone. Duże okna, otwarte przestrzenie oraz minimalizm w aranżacji mebli i dodatków sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe i bardziej przewiewne.
Ważne jest, aby unikać nadmiernego zagracania przestrzeni. Styl Hampton często wykorzystuje klasyczne detale architektoniczne, takie jak listwy przypodłogowe, sztukaterie, drewniane belki sufitowe i panele ścienne. Te elementy dodają wnętrzom charakteru i klasycznej elegancji. Jakie dodatki są niezbędne, aby w pełni oddać klimat tego stylu w swoim wnętrzu? Podpowiadamy.
1. Kolory i materiały
Podstawą stylu Hampton są jasne, stonowane kolory. Dominują odcienie:
- bieli,
- beżu,
- szarości,
- delikatne błękity i zielenie,
które przywołują na myśl nadmorskie krajobrazy. Przeciwwagą dla tak stonowanej palety barw zdecydowanie są różnorodne odcienie niebieskiego, począwszy od pastelowego błękitu, poprzez wyraziste szafiry, turkusy i kobalty, na stosunkowo ciemnym odcieniu navy blue kończąc. Ważnym elementem są także naturalne materiały, takie jak drewno, rattan, len czy bawełna, które dodają wnętrzom ciepła i przytulności.
Szczególnie popularne są bielone lub jasne drewniane powierzchnie — i nie ograniczaj się tu wyłącznie do mebli. Drewniane podłogi, belki stropowe, listwy przypodłogowe i sufitowe, sztukaterie ścienne — one również należą do nader częstych widoków w aranżacjach w stylu Hampton. Inne materiały wykorzystywane w wystroju wnętrz to marmur (np. blaty kuchenne i łazienkowe), mosiądz (podstawy lamp, baterie w łazience i kuchni) oraz len (zasłony, poduszki dekoracyjne i pościel). Warto postawić na wysokiej jakości materiały, które wprowadzą do wnętrza luksusowy acz niezobowiązujący charakter.
2. Meble i dekoracje
Meble w stylu Hampton powinny być zarówno szykowne, jak i komfortowe. Sofy i fotele charakteryzują się delikatnie opływowymi kształtami, wyposażonymi w podłokietniki. Mile widziane są tu także podnóżki, najlepiej takie ze stosunkowo stabilnym siedziskiem. Tapicerki mogą być zarówno jednolite, jak i wzorzyste — szczególnie cenione są pasy na modłę marynistyczną. Pamiętaj jednak o tym, aby były w jasnych odcieniach. Jeśli mają się tutaj pojawić ciemniejsze kolory (np. granat), staraj się, żeby były to wyłącznie akcenty, a nie dominujący odcień. Najczęściej spotykane są jednak sofy o jasnej tapicerce, którym dla kontrastu towarzyszą poduszki dekoracyjne w wyrazistych wzorach. Ci odważniejsi mogą również zdecydować się na wzorzysty fotel.
Nie zapominaj również o stylowych, drewnianych stolikach kawowych oraz eleganckich dywanach lub chodnikach. Szczególnie popularne są tutaj dywany w pasy (zwłaszcza te w marynarskiej kolorystyce) oraz te z motywem marokańskiej koniczyny.
Styl Hampton nie może obejść się bez subtelnych motywów morskich. Aby uzyskać ten charakterystyczny efekt, należy unikać elementów, które mogłyby być zbyt formalne bądź wywoływałyby nieład w spokojnej przestrzeni. Postaw więc na obrazy i grafiki przedstawiające morskie krajobrazy, żaglówki czy latarnie morskie, a także dekoracje w postaci muszli, korali, miniaturowych łódek czy latarni, by wprowadzić do wnętrza wakacyjny, relaksujący klimat.
Dodatkowo nie może zabraknąć wazonów ze świeżymi kwiatami i koszy wykonanych z naturalnych materiałów. Ważne jest, aby dodatki były spójne kolorystycznie i stylistycznie z resztą aranżacji.
3. Naturalne akcenty i oświetlenie
Wnętrza w stylu Hampton są pełne naturalnych akcentów, które dodają im przytulności i harmonii z otoczeniem. Obok motywów marynistycznych warto zadbać, by przestrzeń przyozdobiły rośliny oraz dekoracje inspirowane naturą. Zdecydowanie sprawdzą się duże, zielone fikusy, jak i draceny. Trafionym pomysłem będą kosze i pojemniki z naturalnych materiałów, takich jak rattan czy trawa morska, które są praktyczne oraz ozdobne.
W mieszkaniu o ograniczonej powierzchni z pomocą przychodzi światło. Duże okna lub duże lustra (a najlepiej jedno i drugie) nie tylko rozjaśnią pomieszczenie, ale i optycznie dodadzą mu nieco dodatkowej przestrzeni i lekkości. Na ścianach mogą zawisnąć lustra w drewnianych ramach, wyplatane z bambusa lub wikliny, jak i te mosiężne (raczej te cieńsze i oszczędne w wyrazie — bogato zdobionych na wzór barokowego przepychu à la glamour lepiej unikać). W oknach niech zagoszczą zasłony z lekkich, naturalnych tkanin. W sypialni dobrze sprawdzą się rolety rzymskie, które będę regulować ilość wpuszczanego światła dla optymalnego nocnego wypoczynku.
Co zaś się tyczy sztucznego oświetlenia — idealne są lampy z naturalnych materiałów, które dodają ciepła i przytulności. Postaw na lampy wiszące z abażurami z lnu czy rattanu. Światło padające z nich stanowi romantyczną iluzję zachodzącego słońca. Lampy stołowe i podłogowe z ceramicznymi lub drewnianymi podstawami wyróżniają się oryginalnymi zdobieniami w formie na przykład żłobień przypominających piaszczyste plaże.
Styl Hampton to synonim elegancji połączonej z luzem nadmorskiego życia. Nie każdy może pozwolić sobie na dom z widokiem na ocean, jednak w bardzo prosty sposób za pomocą odpowiednio dobranych dodatków możesz stworzyć wnętrze, które nawiązuje do morskich fal, błękitu nieba, jasnego piasku i beztroskiego wypoczynku.
Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz