ProjektDOM » Blog » Ubezpieczenie domu od kradzieży – powinieneś o tym wiedzieć!
Ubezpieczenie domu od kradzieży – powinieneś o tym wiedzieć

Ubezpieczenie domu od kradzieży – powinieneś o tym wiedzieć!

Większość z nas przechowuje w mieszkaniach różne cenne przedmioty. Wśród nich są m.in. elektronika, biżuteria, gotówka oraz pamiątki rodzinne. Warto więc ubezpieczyć dom od kradzieży, aby go zabezpieczyć. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – co to jest?

Jednym z najpopularniejszych rozszerzeń polisy mieszkaniowej jest ta obejmująca kradzież z włamaniem. Dochodzi do niej, gdy złodzieje zostawiają w domu wyraźne ślady obecności, tj. wyłamane drzwi. Wyróżnić można aż trzy ryzyka kradzieżowe, przed którymi można się ubezpieczyć:

  • Kradzież zwykła – jeśli z domu skradzione zostaną cenne przedmioty, jednak rabuś nie zostawił śladów włamania (np. wspiął się przez uchylony balkon).
  • Kradzież z włamaniem – jeśli złodziej bezprawnie przywłaszczył mienie ubezpieczonej osoby, włamując się do jego domu. Do kradzieży z włamaniem dochodzi wówczas, gdy rabuś zostawi np. zbitą szybę w oknie lub wyłamany zamek.
  • Rabunek – jeśli do kradzieży doszło poza miejscem ubezpieczenia, np. w autobusie miejskim. Rabunkiem określa się sytuację, gdy podczas napaści doszło do użycia siły lub gróźb.

Warto mieć na uwadze, że kradzież z włamaniem bywa standardowym dodatkiem do polisy mieszkaniowej. Mniej popularne rozszerzenia ubezpieczenia to rabunek i kradzież zwykła. Kradzież domu a ubezpieczenie to coś, o czym powinien pamiętać każdy właściciel mieszkania.

Kradzież w mieszkaniu – to warto pamiętać!

Według aktualnych danych policji w Polsce do kradzieży z włamaniem dochodzi średnio co 20 minut. Warto więc ubezpieczyć swoje mieszkanie od takich sytuacji, które stanowią realne zagrożenie dla gospodarstwa domowego. Stuprocentową ochronę finansową przed włamywaczami może dać wyłącznie dobrze dobrana polisa ubezpieczeniowa. U niektórych agencji takie ubezpieczenie trzeba wykupić samodzielnie lub poszerzyć podstawowe o dodatkowe warianty.

Część agencji ubezpieczenie od kradzieży warunkuje posiadaniem np. własnych zabezpieczeń. Mogą to być m.in. zamki do drzwi o danym standardzie lub wysokiej jakości system alarmowy z monitoringiem. Listę najczęściej wymaganych zabezpieczeń znaleźć można w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Ochroną zwykle można objąć narzędzia, przedmioty osobiste, elektronikę, biżuterię czy gotówkę. Czasami ubezpieczenie może jednak nie obejmować niektórych przedmiotów, takich jak zbiory kolekcjonerskie czy broń palna. Na takie trzeba już posiadać dodatkowe rozszerzenie.

Ceny ubezpieczenia mieszkania – różnice są olbrzymie

Jeśli masz w domu wyjątkowo cenne przedmioty i chcesz je ubezpieczyć, agencja może zażądać ich wyceny od rzeczoznawcy. Może również wymagać przechowywania np. dzieł sztuki czy bardzo drogiej biżuterii w bezpiecznym miejscu (np. w sejfie). Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży? Wszystko zależy od kilku różnych czynników. Najważniejsze w wycenie są jednak dwa czynniki – zakres ochrony i wartość ubezpieczonego mienia. Im droższe mienie ubezpieczasz, tym więcej zdarzeń wyszczególnionych będzie w polisie. Trzeba jednak liczyć się wówczas z wyższą składką ubezpieczeniową.

Ceny polis mieszkaniowych różnią się od siebie. Dla jednej nieruchomości różnica między ofertami może być kolosalna – wynosić może nawet do kilkuset złotych w skali roku. Wynika to głównie z oceny ryzyka, którą przeprowadza dana agencja ubezpieczeniowa. Cena zależy też od indywidualnej polityki ubezpieczyciela.

Zanim podejmiesz ważną decyzję, jaką niewątpliwie jest ubezpieczenie domu od kradzieży, porównaj kilka najkorzystniejszych ofert. Sprawdź, jakie ceny proponują różne towarzystwa i wybierz najlepsze ubezpieczenie dla swojego domu.

Kamil Jóźwiak

CEO Projektu Projekt DOM. Od 5 lat w branży domów szkieletowych od 3 lat prowadzę projekt, który ma pomóc zbudować własny dom. Korzystaj z publikowanych materiałów. Jeżeli masz więcej pytań zapraszam do kontaktu z chęci odpowiem na dodatkowe pytania.

Post navigation

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *