ProjektDOM » Blog » Budować czy kupić dom? Co się bardziej opłaca?
Budować czy kupić dom Co się bardziej opłaca

Budować czy kupić dom? Co się bardziej opłaca?

Własny dom to marzenie wielu osób. Przestrzeni i komfortu, jakie daje zabudowa wolnostojąca, nie da się porównać do życia w mieszkaniu. Decyzja o takiej inwestycji wynika często z chęci znalezienia ciszy i większego kontaktu z naturą na co dzień. Bez względu na to, jakie są nasze motywacje, prędzej czy później staniemy przed decyzją. Kupić gotowy dom czy zdecydować się na jego budowę? Warto przy tym pamiętać, że zabudowę wolnostojącą można nabyć zarówno od dewelopera, jak i z drugiej ręki. Jakie są wady i zalety tych trzech opcji?

Budowa własnego domu

Jest to rozwiązanie najwygodniejsze, ale zwykle również najbardziej kosztowne. Budowa własnego domu szczególnie na obrzeżach dużego miasta to spora inwestycja, na którą składają się między innymi koszty zakupu działki budowlanej, projektu domu i prac. W 2024 roku średnia cena za metr kwadratowy parceli budowlanej w województwie mazowieckim to od 450 do około 1100 złotych. Wciąż rosnące ceny najważniejszych materiałów sprawiają, że postawienie domu od podstaw to dziś coraz bardziej kosztowne zadanie. Na stworzenie zabudowy o powierzchni około 100 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej potrzeba budżetu na poziomie od 500 do 600 tysięcy złotych. Jest to koszt budowy i projektu, który najczęściej nie obejmuje wydatków związanych z przygotowaniem działki pod prace budowlane.

Ostateczny koszt budowy kształtuje przynajmniej kilka kluczowych czynników. Należy do nich zarówno wielkość, jak i standard wykończenia domu. O ostatecznych wydatkach decyduje też projekt. Te standardowe i proste będą tańsze, im bardziej wymagający, tym wyższe koszty jego realizacji. Na sumę, którą pochłonie budowa, składają się też wykorzystane technologie i jakość użytych materiałów.

Stworzenie od podstaw własnego domu to nie tylko spory wydatek, ale i czasochłonne przedsięwzięcie. Jeśli się na nie zdecydujemy, warto mieć świadomość, że pochłonie sporą część naszej uwagi, a niektóre etapy będą stresujące. Co za to dostajemy? Możliwość zaprojektowania zabudowy całkowicie dostosowanej do naszych potrzeb. Prócz tego to my jako inwestorzy jesteśmy odpowiedzialni za aranżacje wnętrz, które dzięki temu mogą odpowiadać naszym gustom. Zyskujemy też wpływ na lokalizację i sąsiedztwo, co dla wielu jest decydującym atutem tego rozwiązania.

Kupujemy dom na rynku pierwotnym

Zakup od dewelopera pozwala cieszyć się nowym lokalem bez potrzeby przechodzenia przez trudny etap budowania go od podstaw. Dom trafia do nas w stanie deweloperskim, co oznacza, że wymaga wykończenia. Z jednej strony nakłada to na kupującego obowiązek wykonania bardzo konkretnych prac, z drugiej pozwala wykończyć i zaaranżować wnętrze zgodnie ze swoim gustem i potrzebami.

Za duży atut budowy domu uważa się możliwość decydowania o jego projekcie, a tym samym o wielkości i rozkładzie pomieszczeń. W praktyce większość inwestorów prywatnych wybiera standardowe projekty, z których korzystają również deweloperzy. Oczywiście ich oferta jest ograniczona. Szczególnie w okolicach dużych miast, gdzie coraz trudniej o grunty nadające się pod budowę.

Kupując dom na rynku pierwotnym, mamy mniejszy wpływ na jego lokalizację, szczególnie, jeśli w miejscu, które nas interesuje, niewiele się buduje. Zabudowa wolnostojąca stawiana przez deweloperów często skupiona jest w osiedlach. Osoby, które marzą o domu jako zacisznej samotni, mogą nie odnaleźć się w tego typu miejscach. Jeśli jednak zależy nam na życiu w bliskim sąsiedztwie, łatwym dojeździe do centrum czy wygodnej infrastrukturze miejskiej, dom od dewelopera może być idealnym rozwiązaniem.

Ile kosztuje dom na rynku pierwotnym w 2024 roku? Według aktualnych wyliczeń stworzenie zabudowy o powierzchni 150 metrów kwadratowych i doprowadzenie jej do stanu deweloperskiego to koszt około 400 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszty działki, wydatki związane z opieką prawną nad inwestycją i zysk dewelopera. Pamiętajmy też, że stan deweloperski wymaga wykończenia każdego z pomieszczeń. Ostateczny budżet, jaki powinniśmy przeznaczyć na tego rodzaju inwestycję, zależy między innymi od standardu wykończenia zabudowy, jej lokalizacji oraz wielkości. Nowe domy w Warszawie kosztują obecnie około 12 tys. złotych za metr kwadratowy.

A może dom z drugiej ręki?

Zakupy w segmencie domów na rynku wtórnym to najbardziej ekonomiczna opcja na zdobycie tego typu nieruchomości. Domy z drugiej ręki są tańsze od nowej zabudowy, a rozglądając się wśród ofert do remontu, można trafić na prawdziwe cenowe perełki. Rynek wtórny jest też świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy upatrzyli już sobie miejsce do życia, ale brakuje tam odpowiednich działek czy inwestycji deweloperskich.

Domy z drugiej ręki często kupują osoby, które chcą mieszkać w starych dzielnicach willowych dużych miast, gdzie nowe nieruchomości już nie powstają. Jakie jeszcze plusy i minusy ma ta opcja?

Podobnie jak w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym, gdy kupujemy dom po poprzednich właścicielach, musimy dostosować go do swoich potrzeb. W tym wypadku nie mamy luksusu bycia pierwszymi właścicielami zabudowy i warto się przygotować na to, że będzie ona wymagała odświeżenia. Wśród używanych domów dużo jest nieruchomości starszych, stawianych przy użyciu technologii popularnych na przykład 50 czy 60 lat temu. To wpływa nie tylko na wiek i stopień zużycia domu, ale również na jego jakość energetyczną, która nie będzie tak wysoka jak przy nowej zabudowie.

Podwyżki w branży nieruchomości nie ominęły również sektora domów z drugiej ręki. W 2024 roku za metr kwadratowy domu na rynku wtórnym w Warszawie trzeba zapłacić średnio niemal 11 tysięcy złotych. W 2023 stawki te ledwo przekraczały 10 tysięcy złotych za metr. Pokazuje to, że własna zabudowa, bez względu na to czy postawiona od podstaw, czy kupiona na którymś z rynków, jest świetną inwestycją.

Nie ma jasnej odpowiedzi, która droga do własnego domu jest najlepsza. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i priorytetów potencjalnych inwestorów, ale również sytuacji na wybranym rynku lokalnym.

Artykuł Partnerski

Kamil Jóźwiak

CEO Projektu Projekt DOM. Od 5 lat w branży domów szkieletowych od 3 lat prowadzę projekt, który ma pomóc zbudować własny dom. Korzystaj z publikowanych materiałów. Jeżeli masz więcej pytań zapraszam do kontaktu z chęci odpowiem na dodatkowe pytania.

Post navigation

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *