Pożar to jedno z największych zagrożeń dla ludzi i infrastruktury. Niestety, jest to także jeden z najczęściej bagatelizowanych czynników ryzyka, zwłaszcza w prywatnych domach. Wiele osób kompletnie nie dopuszcza do siebie myśli, że ich dobytek może zostać strawiony przez pożar. W końcu budynek jest prawie nowy, ma sprawną instalację grzewczą i elektryczną – co może się stać? Takie lekkomyślne podejście ma swoje odzwierciedlenie w statystykach. Tylko w całym 2024 roku w Polsce odnotowano blisko 30 tysięcy pożarów budynków mieszkalnych! Inwestycja w czujniki przeciwpożarowe powinna być zatem oczywistością, o czym przekonujemy w naszym artykule.
Niewielka inwestycja we własne bezpieczeństwo
Czujniki przeciwpożarowe nadal nie są standardowym wyposażeniem prywatnych domów, ale to powinno się szybko zmienić. Zakup takich czujników nie nadwyręży budżetu, a realnie przyczyni się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa. Należy je traktować tak samo jak czujniki czadu czy chociażby zabezpieczenia różnicowoprądowe. To kwestia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.
Jak działają czujniki przeciwpożarowe?
Pisząc w dużym uproszczeniu: czujniki wykrywają obecność cząsteczek dymu w powietrzu i w momencie ich detekcji uruchamiają alarm, ostrzegając mieszkańców lub inne osoby przebywające w budynku przed zagrożeniem.
Dokładna zasada działania czujnika zależy od rodzaju urządzenia i zastosowanej w nim technologii detekcji dymu.
Czujniki optyczne (fotoelektryczne)
To najprostsze czujniki przeciwpożarowe, co oczywiście nie oznacza, że mało skuteczne. Działają na zasadzie rozpraszania światła – w momencie wykrycia cząsteczek dymu zmienia się kierunek wiązki świetlnej, co jest sygnałem do uruchomienia alarmu. Są to najpopularniejsze czujniki, zwykle stosowane w prywatnych domach, co wynika z ich atrakcyjnej ceny oraz krótkiego czasu reakcji na zagrożenie pożarem.
Czujniki termiczne (ciepłoczułe)
Zasada działania tych czujników jest zupełnie inna. Reagują nie na sam dym, lecz na nagły wzrost temperatury otoczenia. Stanowią zatem idealny wybór do pomieszczeń, w których istnieje ryzyko fałszywych alarmów spowodowanych okresowym tworzeniem się dymu, np. w kotłowniach, kuchniach czy salonach z tradycyjnym kominkiem.
Czujniki łączone (optyczno-termiczne)
Są to najbardziej zaawansowane czujniki przeciwpożarowe, które zgodnie z nazwą łączą technologię optyczną z termiczną. Dzięki temu są w stanie wykryć pożar zarówno na podstawie obecności dymu, jak i nagłego wzrostu temperatury, co wyraźnie podnosi skuteczność ich działania.
Podział czujników ze względu na rodzaj zasilania
Czujniki przeciwpożarowe możemy podzielić również pod kątem tego, jak są zasilane. W prywatnych domach zdecydowanie najlepiej sprawdzają się modele bateryjne, które nie wymagają stałego podłączenia do źródła prądu. Są przy tym na tyle energooszczędne, że bateria powinna wystarczyć na wiele lat. Ich dodatkową zaletą jest to, że będą działać również w razie przerwy w dostawach prądu.
Z kolei czujniki sieciowe stosuje się głównie w budynkach przemysłowych, biurowych oraz obiektach użyteczności publicznej – należy natomiast zadbać o awaryjne zasilanie na wypadek przerwy w dostawach prądu czy awarii zasilania głównego.
Inteligentne czujniki przeciwpożarowe
Współczesne czujniki śmiało mogą zostać zintegrowane z wewnętrzną siecią Wi-Fi w ramach np. systemu Smart Home, wysyłając powiadomienia o wykrytym zagrożeniu bezpośrednio na telefon użytkownika. To dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa, pozwalając zareagować na alarm nawet będąc poza budynkiem.
Kup markowe czujniki przeciwpożarowe online
Szeroki wybór czujników przeciwpożarowych, zarówno dedykowanych użytkowi domowemu, jak i profesjonalnemu, znajdziesz w stałej ofercie sklepu internetowego SORBEX. Sklep rekomenduje markowe czujniki FireAngel, wyróżniające się wysoką niezawodnością i precyzyjną detekcją zagrożenia.
Z pełną ofertą zapoznasz się na https://sorbex.pl/sklep/165-czujniki-dymu.
Publikacja sponsorowana
Napisz komentarz