ProjektDOM » Blog » Komody do salonu – jakie są najmodniejsze kształty, materiały i kolory?

Komody do salonu – jakie są najmodniejsze kształty, materiały i kolory?

Komody to jedne z podstawowych mebli w każdym domu. Ich najważniejszą funkcją jest przechowywanie przedmiotów, ale równie ważnym zadaniem jest wzbogacenie naszego wnętrza o klimat i styl. Komody są często kojarzone z sypialnią, pokojem dziecięcym czy przedpokojem, jednak w ostatnim czasie bardzo modne stały się komody do salonu. Mnogość zastosowań jest możliwa dzięki różnym rozmiarom i kształtom komód. Komody w salonie będą nie tylko ozdobą, ale pozwolą także uporządkować rzeczy, które nie są nam potrzebne w każdej chwili, ale chcemy je jednak mieć pod ręką. 

Komody do salonu – jeden mebel, wiele możliwości 

Komody do salonu są zaprojektowane, aby mogły pomieścić wiele przedmiotów, takich jak dokumenty, elektronika, zastawy stołowe oraz inne akcesoria. Do przechowywania służą najczęściej szuflady pomyślane w taki sposób, aby można łatwo umieścić w nich przedmioty i dostać się do ich zawartości. Jeśli komody wyposażone są w półki, to najczęściej są one zamykane drzwiczkami pełnymi lub przeszklonymi. Bywa, że komody mają również otwarte półki i wnęki, w których można eksponować rozmaite przedmioty, takie jak książki czy porcelanę. 

Komoda do salonu to mebel, który może służyć do przechowywania, ale w zależności od wielkości, można na jego na górnej powierzchni wyeksponować różne przedmioty. Mogą to być zdjęcia najbliższych, pamiątki, ozdoby, albumy, ale też rośliny doniczkowe, obrazy, grafiki czy figurki. Przedmioty te podkreślają charakter miejsca, pokazują naszą osobowość, dodają komodom stylu i oryginalności. 

Komody do salonu – jakie style i rodzaje? 

Komody do salonu powinny być dobierane w taki sposób, aby odpowiadały stylowi całego wnętrza. Oczywiście możliwe jest połączenie kilku stylów, ale warto zachować jednak pewną spójność. Do współczesnych wnętrz pasują nowoczesne komody do salonu, które najczęściej odznaczają się prostymi kształtami i ciekawą strukturą materiałów. Producenci nowoczesnych komód unikają zbędnych ozdobników. W oparciu o podobną filozofię projektowane są meble industrialne w tym komody do salonów. Pozornie wnętrza industrialne czy też loftowe mogą być odbierane jako zimne i ciemne, jednak ciepła i naturalności dodają drewniane komody z drewna z metalowymi akcentami, np. nóżkami. 

Uznaniem klientów cieszą się również komody do salonu w stylu glamour, które nawiązują do luksusowych i eleganckich wzorów. Styl ten charakteryzuje się wykorzystaniem lśniących dodatków i jasnych barw: bieli, beżu i innych odcieni pastelowych. Komody do salonu w stylu glamour bardzo często posiadają elementy kolorystyczne metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro czy nikiel. Projektanci często stosują również powierzchnie błyszczące, lustrzane i szklane, które dodają wnętrzom blasku i lekkości. 

Funkcjonalna komoda w salonie – przechowywanie, dekoracja i wypełnienie przestrzeni

Komoda w salonie jest nieodzownym elementem wyposażenia domu, bez którego trudno wyobrazić sobie praktyczną organizację przestrzeni. Oprócz funkcji estetycznej, komody w salonie mają również zadanie praktyczne, czyli przechowywanie. Można w nich przechowywać ubrania: spodnie, bieliznę, swetry, skarpetki. Komoda w salonie może również służyć do przechowywania dokumentów, np. umów, rachunków i listów. Z powodzeniem możemy ją wykorzystać do eksponowania książek, które można ustawić na górnej powierzchni komody. Bardzo często w komodach trzymamy również biżuterię, np. pierścionki, kolczyki, zegarki, a pomagają nam w tym dodatkowe organizery w szufladach. 

W tym miejscu warto podkreślić, że komody mogą być również wyposażone w przeszklone drzwi, za którymi widać półki. Można na nich ustawić elementy zastawy stołowej, szkło ozdobne lub wyeksponować dowolne przedmioty. 

W komodach możemy również przechowywać pamiątki w postaci zdjęć, drobiazgów z podróży i przedmiotów, które mają dla nas wartość sentymentalną. Komoda w salonie to także doskonałe miejsce do trzymania dokumentów, instrukcji i akcesoriów domowego sprzętu RTV. 

Rozmiary i wielkość komody do salonu – dlaczego rozmiar ma znaczenie? 

Komody do salonu mogą mieć różną bryłę i wymiary. Modele do salonu poziome są najczęściej szerokie i niezbyt wysokie 90 – 100 cm, długość zwykle od 1,5 do 2 metrów. Głębokość mieści się zazwyczaj w przedziale od 40 cm do 45 cm. Takie uśrednione wymiary komód sprawiają, że sprawdzają się one zarówno w dużych salonach, ale też w mniejszych pomieszczeniach. Dodatkowo zapewniają niezbędną przestrzeń do przechowywania, a jednocześnie nie dominują swoją bryłą całego pomieszczenia. 

Komody w salonie mogą również mieć bardziej pionowy kształt. W odniesieniu do takiej bryły często używamy również terminu “kredens”. Jest to uzasadnione pokrewieństwo, ponieważ oba rodzaje mebli przeznaczone są do przechowywania przedmiotów, ale bez ograniczenia ich roli estetycznej. Takie wysokiej komody z drzwiczkami wysokość 155 cm , szerokość 100 cm, głębokość podobna, jak w przypadku niskich komód – 40 cm. To znakomite miejsce do przechowywania chociażby zastawy stołowej na wyjątkowe okazje.

Komody do salonu – najnowsze trendy kolorystyczne

Wybór kolorystyki mebli do naszego domu to bardzo indywidualna kwestia, można jednak wskazać kilka trendów, które dominują w ostatnich latach. Przede wszystkim można zauważyć tendencję do wykorzystywania kolorów bardziej naturalnych, nawiązujących do naturalnych materiałów. Chodzi tu zarówno o paletę odcieni drewna, jak i kolorów naturalnych minerałów, czyli odcieni szarości i czerni. Ważny element kolorystyczny w komodach nowoczesnych, szczególnie tych industrialnych, stanowi czerń w połączeniu z barwami drewna.  

Producenci często sięgają też po akcenty kolorystyczne metali szlachetnych. Przykładem mogą być komody do salonu Lissy, w których zastosowano złote obramowanie, dodające komodzie eleganckiego i ekskluzywnego charakteru. W innym wariancie może pojawić się srebrny dekor, który znakomicie kontrastuje z frontami w kolorze ciemnego dębu. 

Niezmienną popularnością cieszą się powierzchnie wykończone kolorami na wysoki połysk. Tego rodzaju powierzchnie nie wychodzą z mody, ponieważ w każdym wnętrzu prezentują się elegancko i odbijają światło. Pomieszczenia są dzięki temu rozświetlone i sprawiają wrażenie bardziej przestrzennych. Komody do salonu wykończone lakierami np. czarnymi lub białymi na wysoki połysk, sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeniach. 

Aby wprowadzić do pomieszczenia naturalne ciepło, warto sięgnąć po kolorystykę drewna. Meble z drewnianymi elementami są ponadczasowe i doskonale wpasowują się w różną stylistykę wnętrz od klasyki po nowoczesność. Warto tutaj wymienić jedne z najpopularniejszych obecnie odcieni dębu, takie jak: dąb onyx, dąb naturalny czy dąb kasztanowy. Niezmiennie elegancko prezentuje się orzech amerykański, charakteryzujący się ciemnym odcieniem i oryginalnym usłojeniem. 

Dla miłośników szlachetnych barw drewna, dobrym wyborem będzie heban makasar. Na rynku znajdziemy komody do salonu posiadające wybarwienie szuflad w kolorze heban. Drewno hebanowe odznacza się ciemną, ciepłą barwą i subtelnym połyskiem, dlatego jest często wykorzystywane przez producentów mebli ekskluzywnych. Efektownie prezentuje się również sama okleina w kolorze heban makassar, nawiązująca do tzw. mebli kolonialnych pochodzących z Azji Południowo-Wschodniej. 

Komoda w salonie – jaki materiał wybrać? 

Komody do salonu mogą mieć różne kształty i rozmiary. W zależności od indywidualnych preferencji, można również zdecydować się na różne materiały – płyta meblowa z laminatem, bądź płyta pokryta drewnianym fornirem lub lite drewno. 

Zalety drewna jako materiału do produkcji mebli są dobrze znane. Jest bardzo trwałe, a przy odpowiedniej pielęgnacji, meble drewniane potrafią nam służyć przez całe dziesięciolecia. Drewno wnosi do wnętrza naturalne ciepło, dlatego często jest stosowane w sytuacjach, gdy pomieszczenie sprawia zbyt “chłodne” wrażenie. Komody do salonu mogą być wykonane w całości lub częściowo z drewna. Niezwykle efektownie prezentuje się również drewniany fornir lub meble, w których wykorzystane tzw. technikę intarsji. 

Z kolei komody w salonie produkowane z płyty meblowej MDF cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na ścieranie i wilgoć. Nowoczesne technologie produkcji płyt meblowych i laminatów do wykańczania powierzchni sprawiają, że meble z płyty są atrakcyjną alternatywą cenową dla litego drewna. Komoda do salonu wysokiej jakości to dobra inwestycja na lata. Zapewni nam możliwość optymalnego wykorzystania przestrzeni salonu i pomoże w uporządkowaniu przedmiotów, które chcemy mieć w zasięgu ręki, ale nie korzystamy z nich na co dzień. Oprócz tego komody renomowanych producentów będą wspaniałym elementem ozdobnym w naszym salonie, przykuwającym spojrzenia i uwagę.

Kamil Jóźwiak

CEO Projektu Projekt DOM. Od 5 lat w branży domów szkieletowych od 3 lat prowadzę projekt, który ma pomóc zbudować własny dom. Korzystaj z publikowanych materiałów. Jeżeli masz więcej pytań zapraszam do kontaktu z chęci odpowiem na dodatkowe pytania.

Post navigation

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *