ProjektDOM » Blog » Kupno mieszkania znowu staje się popularne w 2023 roku

Kupno mieszkania znowu staje się popularne w 2023 roku

Badania rynku jednoznacznie pokazują, że dużo większe stopy procentowe nie spowodowały spadku zawieranych kredytów konsumpcyjnych – w przeciwieństwie do kredytów hipotecznych.

Badania rynku wykazują, że w marcu poprawie uległa kwestia kredytów mieszkaniowych. W praktyce oznacza to, że Polacy zaczęli znowu chętnie sięgać po pożyczki, aby zakupić swoje wymarzone mieszkanie. Niemniej jednak, w dalszym ciągu pożyczki inwestycyjne nie zrobiły kroku w przód.

Kredyty hipoteczne

Sytuacja kredytów hipotecznych, niewątpliwie, uległa zmianie. Specjaliści badający rynek wykazują, że ilość tego typu kredytów wzrasta szczególnie wiosną i latem. Fundamentalnym czynników powodującym wzrost zawieranych umów pożyczkowych jest większy popyt na kredyty, ponieważ poprawie uległy wymogi makroostrożnościowe przez KNF w odniesieniu kredytów o okresowo stałej stopie procentowej. Nie ulega wątpliwości również fakt, iż widoczny spadek oprocentowania pozytywnie wpływa na odmrożenie rynku kredytowego.

Czy kredyty konsumpcyjne cieszą się dużą popularnością?

Badania rynku jednoznacznie pokazują, że dużo większe stopy procentowe nie spowodowały spadku zawieranych kredytów konsumpcyjnych – w przeciwieństwie do kredytów hipotecznych. Niemniej jednak, poprzedni kwartał spowodował wzrost liczb i pożyczek. W praktyce oznacza to bowiem, iż w marcu zostało udzielonych kredytów, których łączna wartość wyniosła 6,9 mld zł – jest to, niewątpliwie, wynik przodujący w stosunku do poprzednich lat. Warto jednak podkreślić, iż część wzrostu jest wynikiem po prostu wzrostu cen – nominał kredytu konsumpcyjnego w marcu była aż o 20% niższa, aniżeli w 2019 roku.

Czytaj więcej: Domy szkieletowe Lubelskie – Lista Producentów Opinie

Analitycy rynku biznesowego podkreślają, że dużo wyższe stopy procentowe potęgują zaniżenie finansowania inwestycji przedsiębiorstw. W praktyce oznacza to bowiem, że instytucje finansowe w miesiącu marcu zawarły aż o 33% mniej umów kredytowych, aniżeli w roku poprzednim. Narodowy Bank Polski jednoznacznie na zminimalizowanie zapotrzebowania na finasowanie inwestycji jako fundamentalny czynnik spadku popytu na pożyczki firm. Jest to bowiem efekt spowolnienia gospodarki i znaczącego wzrostu stóp procentowych. Specjaliści finansowi jednomyślnie wskazują, że oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w marcu wynosiło tyle samo co średnie oprocentowanie kredytów dla przedsiębiorstw.

Sprawdź również: Domy szkieletowe Kujawsko-pomorskie – Lista Producentów Opinie

Ponadto, twierdzą oni również, iż znacznie cięższe warunki kredytowe specjalnie nie zrażają mikroprzedsiębiorców do zminimalizowania zawieranych umów pożyczkowych. Niemniej jednak, Biuro Informacji Kredytowej szacuje, że średnia wartość kredytu inwestycyjnego szacowana jest na około 480 tysięcy zł – wynik ten jest mocno zbliżony do ubiegłego roku. Natomiast analizy oszacowane przez NBP prezentują spadek popytu wśród przedsiębiorstw na długoterminowe kredyty. Ta niestabilna sytuacja gospodarcza powoduje, że banki w dalszym ciągu będą zaostrzać warunki zawierania umów kredytowych dla firm.

Kamil Jóźwiak

CEO Projektu Projekt DOM. Od 5 lat w branży domów szkieletowych od 3 lat prowadzę projekt, który ma pomóc zbudować własny dom. Korzystaj z publikowanych materiałów. Jeżeli masz więcej pytań zapraszam do kontaktu z chęci odpowiem na dodatkowe pytania.

Post navigation

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *