Zakup pierwszego mieszkania lub domu – jak to wygląda w praktyce?
Zakup pierwszego mieszkania lub domu to bardzo odpowiedzialna decyzja, do której trzeba się dobrze przygotować. Na szczęście osoby, które do tej pory nie mogły zrealizować swojego marzenia o zakupieniu własnej nieruchomości, mogą skorzystać z przeróżnych programów i ułatwień, dzięki którym w najbliższej przyszłości ich plany mogą stać się rzeczywistością. Na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?
Nowy program „Pierwsze mieszkanie”
Aktualnie największą popularnością wśród polskich obywateli cieszy się nowy program o nazwie „Pierwsze mieszkanie”. Ma on ruszyć od 1 lipca 2023 roku, jednak już teraz wywołuje u zainteresowanych wielkie emocje. Na czym się on opiera? Na dwóch podstawowych filarach, a mianowicie:
- kredycie 2% – bez limitu ceny za metr kwadratowy oraz dla osób, które nigdy wcześniej nie posiadały swojego mieszkania i domu, a do tego nie ukończyły 45. roku życia. Godne podkreślenia jest to, że wspomniane oprocentowanie będzie obowiązywać przez 10 lat spłaty kredytu,
- koncie mieszkaniowym – to doskonała zachęta do regularnego oszczędzania na specjalnym koncie mieszkaniowym, za co państwo będzie jednocześnie wypłacać pokaźne premie mieszkaniowe, zależne m.in. od cen nieruchomości i inflacji.
Każda osoba, która myśli o kupnie mieszkania lub domu ma teraz wybór, ale oczywiście dużo będzie uzależnione od tego, jaka jest aktualna sytuacja finansowa konkretnej osoby, więc warto to sobie bardzo dokładnie przekalkulować.
Jak to było z programem „Rodzina na swoim”?
W przeszłości sporym zainteresowaniem cieszył się natomiast program „Rodzina na swoim”, który był kierowany przede wszystkim do młodych małżeństw oraz samotnych rodziców. Szacuje się, że skorzystało z niego blisko 200 tysięcy osób. Czym konkretnie charakteryzował się ten program? Przede wszystkim bezzwrotnymi dopłatami przez 8 lat spłaty zobowiązania finansowego.
„Mieszkanie dla młodych” – co wiadomo na temat tego programu?
Kolejną z ciekawych propozycji był program „Mieszkanie dla młodych”. Jak wskazuje nazwa, skierowano go do młodych osób (do 35. roku życia), które mogły liczyć na jednorazową dopłatę w wysokości od 10 do 30 procent wartości wkładu własnego. Większą pomoc uzyskiwali rodzice, lecz w tym przypadku istotne było to, jak dużo dzieci wychowują na co dzień. Jak widać programy są/były niezwykle zróżnicowane, ale jeśli ktoś myśli o zakupieniu własnej nieruchomości, powinien zwrócić uwagę na zbliżający się wielkimi krokami program „Pierwsze mieszkanie” z bezpiecznym kredytem 2% lub kontem mieszkaniowym.
Napisz komentarz